גילוי נזילות מים

איתור נזילות מים

איתור וגילוי נזילות מים

צנרת הבניין היא חיונית לתפקוד השוטף שלו, אבל גם פתח ללא מעט צרות צרורות. נזילות עלולות להתפתח בכל תנאי, בין אם עקב בלאי ובין אם עקב פגיעה נקודתית בצנרת. האתגר הגדול ביותר הוא לטפל בנזילות בהקדם האפשרי, לפני שהנזק יבוא לידי ביטוי – מה שאפשרי רק לאחר איתור מדויק של הנזילה. לפניכם מספר טיפים והמלצות בדרך להשלמת המשימה של גילוי נזילות מים.

אמצעי האיתור המרכזיים כיום

בעבר, גילוי נזילות בוצע בשיטת הניסוי והטעיה: פשוט שברו את קירות הבית וקיוו שהנזילה תתגלה מאחוריהם. שיטה זו לא הייתה יעילה, הביאה לנזק משמעותי לתשתיות המבנה וגם להוצאות כספיות מיותרות. החדשות הטובות הן שהטכנולוגיה התפתחה מאז, נכנסה לשדה המשחק ושינתה אותו.

רטיבות בתקרה
רטיבות בתקרה

במצב הדברים הקיים אפשר לאתר נזילות באמצעות מספר כלים שבכוחם לאתר את מיקום הנזילה המדויק מבלי ששוברים ולו קיר בודד. איתור נזילות במצלמה טרמית מבוסס על שימוש במצלמת אינפרא אדום שבוחנת את הטמפרטורה של התשתית שהיא מצלמת, כך שמבחינה מעשית אזורים בהם הגוונים כחולים (טמפרטורה קרה) יהיו כמעט תמיד אלה בהם חלה הנזילה. לצד זה קיימת דרך לאיתור נזילות מים באמצעות מכשירי אולטרה סאונד ששולחים אותות לחלל אותו בוחנים, כך שבהתאם לתהודה ניתן להסיק על מיקום הנזילה. מכשירים פוטנציאליים נוספים הם מצלמות צנרת, מכשירי רטט ואחרים.

המפתח: בחירה נכונה של בעל מקצוע

בהרבה מאד מקרים אנחנו מגלים על נזילות מים כשכבר מאוחר מדי: כלומר, כשנזקי הנזילה כבר נוכחים ואולי אפילו כבר נגרמה הפגיעה בתשתיות הבית. המטרה הכמעט יחידה היא להתנהל במלוא הזהירות, לחקור את הצנרת אפילו כשיש חשד מינימלי ביותר, לבצע בדיקות תקופתיות אחת למספר שנים או בדיקה לפני שעוברים להתגורר בנכס.

כשפונים לבעל מקצוע, יש לוודא לא רק שהוא יכול לבצע את האיתור – אלא גם שהוא נעזר באותן שיטות מתקדמות שהוזכרו מעלה. מומלץ לשאול מראש מה הטכנולוגיה שהוא יכול לעזור בה, כיצד הוא מחליט מה לעשות ומהן ההתחייבויות שלו לגבי הצלחת התהליך. עבודה מקצועית אמורה לאפשר לאתר את מיקום הבעיה וחומרתה בהקדם האפשרי וברמת הדיוק הגבוהה ביותר שיש.

 

[pojo-form id="3100"]