מדריך איתור נזילות

איתור נזילות מים בתל אביב

מדריך איתור נזילות מאת אינפרא יובל

איתור נזילות מים, במיוחד נזילות חבויות ונסתרות, היא משימה לא פשוטה במקרים רבים. נזילה כידוע לכולם, הן דבר מטריד, לא אסתטי ואף יכולה להגיע למפגע בריאותי. אז לא חשוב אם הנזילה שלכם קטנה או גדולה, נזילה מהצנרת מהדוד או מהניאגרה, מדריך מקיף זה, ינסה לעזור לכם להגיע לפתרון הבעיה.

נתחיל בגילוי הנזילה, ועד לפתרון הולם לטיפול ושיקום נזקי המים. אז מה עושים כשיש נזילה בבית? איך מאתרים נזילות? הנה המדריך המלא.

תכונות המים

מים הם מרכיב חיוני והכרחי. בלי מים אי אפשר לחיות. פשוט כמשמעו. יצורים חיים עשויים בממוצע מ 60% מים. למים מצבי צבירה רבים, מים נוזלים, קרח כמוצקים ואדים כגז. למים תכונות מגוונות רבות אחרות. כמעט בכל מקום אנו נתקל במים, ומים נמצאים בכל מערכת ביתית או עסקית. המים נמצאים באוויר  בצורת לחות, ביבשה, ובמקרה היותר רלוונטי שלנו גם בצנרת. לא משנה אם זאת צנרת להובלת מים או צנרת לשפכי מים, המים נמצאים בכל מקום. מעבר להיתקלות היומיומית שלנו עם המים, בנוסף, מים יורדים בצורת גשמים ומשקעים. תכונה מעניינת של המים היא כי הם מסוגלים לטפס מעלה, בניגוד לכוח המשיכה, בצינורות דקים או בקירות, בתנאים מסוימים.

מולקולות המים מושכות זו את זו, לכן יש למים נטיה לנזול, כלומר ללכת בכיוון מסוים. המים יבחרו ברוב המקרים את המסלול הקל ביותר עבורם. כלומר אומנות איתור הנזילה אמור לכלול בתוכו היבטים של פיסיקה, תרכובת החומר והיבטים נוספים הקשורים לתכונות המים. לדוגמה, ניתן לראות את סימני הרטיבות של נזילה במקום מסוים, אך המקור יהיה לגמרי במיקום רחוק ולא סביר לעין.

לרוב המים בטבע אינם סטריליים, ומעבר למולקולות המים ה"נקיות", חומרים נוספים מתלכדים לתרכובת המים. חומרים אלו, גם כן יכולים להשפיע על חומרים שונים בצורות שונות. דבר המתקשר לאיטום, סוגי צנרת, סוגי שפכים וכדומה. לדוגמה צנרת ממתכת, נוטה להחליד עם הזמן עקב תכונות המים הבאים במגע איתה.

מים - איתור נזילות
מים

שימושים במים

המים משמשים את האדם במגוון דרכים, צינורות הובלה, בארות מים, מגדלי מים, צינורות השקיה, צנרת ביתית, צנרת תעשייתית, בריכות שחיה, בריכות דגים ועוד. בנוסף לצורך סילוק שפכים ישנם צינורות הובלת שפכים וצנרת ביוב, מרזבים ועוד. כל האמצעים הללו באים במגע ישיר עם המים, וכאשר תקינותם לוקה בחסר, לרוב נגרמות נזילות ומפגעי מים. חברת אינפרא יובל מספקת פתרונות איתור נזילות לרוב שימושי המים המתוארים לעיל. לכן במידה ויש לכם צורך באיתור נזילות או כשל במערכת זו או אחרת, אל תהססו להתקשר ולהתייעץ.

מהי נזילה

נזילת מים היא שיבוש הולכת המים בצנרת או חדירת מים למיקום שאינו רצוי. לרוב נזילות מים הן דבר שניתן להבחין בהן. הופעת סימני רטיבות, שינוי צבע, קילופים בקיר, ריחות ועובש. כל אלו הם סימנים אשר יכולים להעיד על הימצאותה של נזילה. לעומת זאת, ישנן נזילות שקשה לראות את התפתחותן המיידית מכיוון שאינן מראות סימנים כלשהם. נזילות חבויות או מוסתרות אשר מתגלות בדרכים של חשבון מים גדול מן הרגיל או זרם מים חלש מדי. נזילות אלו קשה יותר לאתר את מיקומן. לכן במקרים אלו דרוש בעל מקצוע מיומן, אשר ברזומה שלו מקרים רבים של נזילות מוסתרות. בדרך כלל יידרשו כלים מיוחדים לביצוע המשימה. מצלמות אינפרא אדום, כלים תרמיים, מצלמות ביוב, מערכות איתור נזילות בגז ועוד.

רטיבות בבית
רטיבות בבית

סוגי נזילות

רוב הנזילות קשורות למערכת האינסטלציה, הצנרת והמרזבים. נזילות עקב גשמים יכולות להיגרם בעקבות איטום לקוי או חסר. אחת הסיבות הנפוצות ביותר לנזילות היא מערכת המים הביתית. נזילות אלו הן בדרך כלל גם קשות יותר לאיתור מדויק. הצנרת עוברת ברוב חלקי הבית, וקשה לדעת היכן הנזילה ומאיזה צינור. נזילות בתקרה, בקירות, או בחלונות יכולים לנבוע מכמה סיבות, לכן במידה וישנה נזילה בעונת הגשמים, לא בהכרח צריך למהר ולהאשים את הגשם או האיטום. חשוב לוודא שאכן הנזילות מגיעות מאיטום לקוי. הסיבה העיקרית לבדיקה המקיפה היא מצב שבו ישנה נזילה בדיוק בעונת החורף אשר לא קשורה לגשמים.

סיבות לנזילה

לנזילות מים יכולות להיות סיבות רבות ומגוונות. הנה כמה סיבות שכיחות לנזילות מים:

  • צנרת ישנה או שחוקה, בדרך כלל עקב בלאי של זמן. צינורות מים ישנים אשר גילם מעל 15 שנים נוטים להיסדק, להחליד או לההרס. חיבורי צנרת מים או ביוב הם הנקודה החלשה. הלחמה או חיבורים שאינם טובים דיים יכולים להתנתק ולגרום לנזילות מים גדולות או קטנות.
  • מרזבים מן הגג העוברים בתוך חלל הבניין, יכולים להיסדק או להיסתם, וליצור נזילות בחלל הדירה שלכם.
  • ליקויי איטום של קירות, גגות בניין, חלונות, איטום ריצוף, איטום מרפסות, מרתפים ועוד. במקרה של קניית דירה חדשה מקבלן או יד שניה, חשוב לבצע בדק בית לצורך מיפוי כשלים ונזקי מים אפשריים.
  • נקודות קצה לקויים – חיבורי ברזים, אסלות, כיורים, חיבורי  דוד שמש וקולטי שמש לא תקינים, מחממי מים, נזילות בתמי 4 ועוד.
  • נזילה מהשכנים. כל הסיבות לעיל יכולות לקרות אצל השכנים והמים יכולים לרדת לכיוון הדירה שלכם. לכן חשוב לאתר נזילות בצורה מדויקת.

טיפול בנזילות לפני הגעת בעל מקצוע

באפשרותכם לפתור ולמנוע את חלק ממקרי הנזילות.

במידה וישנה נזילה בביתכם, או חשד לנזילה, דבר ראשון שיש לבצע הוא סגירה של כלל הברזים בבית. כאשר כל המים סגורים, יש לבדוק האם שעון המים ממשיך להסתובב למרות שאין לחץ מים משוחרר. פשוט מאוד, פותחים ברז מים, ואז סוגרים, וממתינים האם השעון ממשיך לרוץ אחרי מספר שניות.

במידה והשעון ממשיך להסתובב, אפילו לאט,ישנה נזילה קרוב לוודאי. סגרו את ברז המים הראשי עד להגעת בעל מקצוע, אם אינכם יודעים מה מקור הבעיה.

נזילות באסלה בדרך כלל נגרמות עקב חיבור לקוי, גומיות שחוקות או התקנה לא מקצועית. לפני פניה לאינסטלטור, בדקו את הגומיות והחיבורים. במידה והנזילה מן הניאגרה, נסו לראות כי חלקי הניאגרה תקינים ואינם בלויים, והמנגנון עובד כראוי. לרוב אוטם המצוף הבלוי מהווה מקור לנזילה. אם הניאגרה סמויה, לרוב ישנו צורך בפירוק קרמיקה או חיפוי כלשהו. במידה ואינכם בטוחים, מומלץ לבצע איתור נזילות מדויק על ידי בעל מקצוע המבין בניאגרות סמויות ובעל ניסיון.

ברזים מטפטפים, בדרך כלל סיבתם היא גומיות שחוקות בברז עצמו או בידיות הברז. מומלץ לנסות להחליף גומיות לפני החלפת ברז שלם.

במקרה של נזילה בצנרת, מומלץ ביותר להיעזר באיתור נזילות בעזרת מצלמה תרמית או כלים מתקדמים על ידי בעל מקצוע מיומן. במקרים מסוימים הנזילה אינה במקום יציאת המים, ואיתור מקור הנזילה המדויק הוא מאתגר. תיקון הצנרת היא לא משימה פשוטה. במקרים מסוימים ניתן לתקן צנרת מים או ביוב ללא החלפה כוללת.

במידה וישנה נזילה ואין באפשרותכם לתקנה, חשוב להימנע מהתקדמות הנזילה אל מקורות חשמל. נסו להרחיק רהיטים ולהגן על רצפות עץ. דאגו לאוורר ולנגב את המים והרטיבות.

איתור מוקד הנזילה

בעל מקצוע מיומן ובעל ניסיון בתחום איתור נזילות מים יכול להיעזר בכמה כלים במקביל לצורך איתור נזילות מים בצורה הכי מדויקת שאפשר. בעזרת כלים מתקדמים וטכנולוגיות חדישות ניתן לאתר את מקור הנזילה ללא צורך בהרס, שבירת מרצפות, ניחושים ונזקים מיותרים. טכנולוגית אל הרס לאיתור נזילות היא הדבר החם כיום, אך לא כל בעל מקצוע מבין או עבר הכשרה מתאימה להשתמש בה.

כלים לאיתור נזילות מים מדויק

הכלי העיקרי שבו ניתן להיעזר הוא מצלמת אינפרא אדום, או מצלמה תרמית לאיתור וגילוי נזילות. מצלמה זו מאפשרת לקבל תמונה של הבדלי חום וקור. סוג של מפת חום וקור המבדילה בין האזורים הקרים והאזורים החמים. בעזרת מפה תרמית זו ניתן לגלות היכן מקור הנזילה, כאשר בדרך כלל, אזור זה יהיה קר יותר עקב הימצאות יתרה של מים.

מצלמה תרמית
מצלמה תרמית

במקרים מסוימים מצלמה תרמית אינה יעילה לאיתור נזילות מים, לכן משתמשים במערכת גז לאיתור נזילות, או במערכת אקוסטית. איתור נזילות בעזרת חיישני גז יעיל במיוחד כאשר הנזילה בעומק רב או שיש קושי להגיע לאיזורי הנזילה בעזרת מצלמה לאיתור נזילות. מערכת גז יעילה במיוחד באיתור נזילות בצנרת תת קרקעית או איתור נזילות מים בבריכות שחייה.

צילום ביוב וצילום צנרת ביוב נעשה בעזרת מצלמה מיוחדת, המחוברת לכבל עמיד וארוך. המצלמה אשר נמצאת בקצה הכבל, מושחלת אל הצנרת ומאתרת את הליקויים. בעזרת מוניטור ניתן לראות את התקדמות הכבל עד למציאת הנזילה בצנרת או הסתימה. לצורך פתיחת סתימות ביוב או איתור נזילות בצנרת ביוב או מים, יש צורך בצילום קווי ביוב בעזרת מצלמה ייעודית. צילום קו ביוב או צילום מרזבים נעשה ביעילות בעזרת מצלמה איכותית המגיעה לעומקים וטווחים גדולים. שורשים, חול או בטון יכולים לגרום לסתימות רבות בצנרת. לכן במידה וישנה סתימה, ניתן בקלות לאתר את הנקודה אשר גורמת לכשל במערכת הביוב.  

מיפוי תשתיות ומיפוי חשמל נעשה בשילוב כלים, בעזרת מצלמות ביוב, מערכות גז ומצלמות אינפרא אדום. ניתן למפות תשתיות צנרת וחשמל בדיוק מירבי.

דוחות איתור נזילות

במקרים רבים לצורך פניה לחברת ביטוח, או כאשר הנזילה נגרמת עקב ליקויים אצל שכנים, ישנו צורך להציג הוכחות ולהגיש דוח המעיד היכן הבעיה. חברת אינרפרא יובל מספקת דוחות אשר כבילים בבית המשפט, ומאפשרים שימוש בדוח לצורך מתן עדות מומחה. הדוחות מוגשים בפורמט המתאים, החל מדוח בכתב ועד צילומי וידאו מלאים וצבעוניים.

תיקון נזילות מים וצנרת

במידה והנזילה אותרה במערכת הצנרת, לא חשוב אם הצנרת היא ביתית או של הבניין כולו, ניתן לתקן את הצנרת נקודתית, בעזרת טכנולוגיה הנקראת פאצ'. טכנולוגיה זו מאפשרת תיקון צנרת ללא הוצאה של הצנרת הישנה, אלא תיקון נקודתי. תיקון צנרת ללא הרס היא מומחיות של חברת אינפרא יובל. בתיקון מסוג זה ניתן לחסוך אלפי שקלים. תיקון חיבורי מים או תיקוני איטום נעשים במקרים שבה הנזילה התרחשה עקב ליקויי איטום או בניה. במידה והצנרת הרוסה לגמרי, יש צורך כמובן להחליפה בצורה גורפת.

תיקון צנרת פאצ
תיקון צנרת בעזרת פאצ

ייבוש נזקי מים ותיקון ליקויים

לאחר איתור מדויק של הנזילה, טיפול בנזילה הכולל איטום או תיקון צנרת, יש לייבש ולתקן את נזקי הנזילה. ניתן לבצע ייבוש נזקי מים בעזרת כלים מתקדמים. במידה והנזילה הייתה ברצפה, יש צורך לייבש את החול או הסומסום הרטוב, לצורך מניעת הישארות לחות וטיפול מקיף בנזילה. יבשנים לרצפה או לקירות הבית או מפזרי חום לחלל המבנה.

כמו כן יש צורך לתקן את שכבת הקיר, שפכטל וצבע במידה והנזילה פגעה בתשתיות קיר.

מומחים לאיתור נזילות

מפגעי מים יכולים להוות מטרד מעיק ואף מזיק לבריאות, מעבר לנזק של הדירה, הצנרת, הקירות, רהיטים ואפילו מרצפות, נזילה בבית יכולות לגרום למפגע בריאותי. עקב התפתחות עובש בקירות, לחות, וטחב, ישנו צורך בטיפול מהיר ומקצועי בנזילות. לצורך כך, יש לאתר את מקור הנזילה במהירות המירבית, ללא נזק משני לא נחוץ. לאיתור נזילות מיוחד עם המומחים לאיתור נזילות, צרו קשר עם חברת אינפרא יובל לצורך מתן פתרון מלא ומקצועי לאיתור הנזילות בבית.

למה חברת אינפרא יובל

חברת אינרפרא יובל מאתרת ומטפלת בנזילות ומפגעי מים מעל 25 שנה. ציוד חדיש ומקצועי. הכשרות ותעודות מוסמכות. מומחים מטעם בית משפט. מאות לקוחות ואלפי נזילות מאותרות. דוחות מלאים ומפורטים הכבילים בבית המשפט. צרו קשר לייעוץ חינם! 054-900-5-700